אי למטבח - המדריך המלא

קישורים ממומנים

איזה סוגים של אי מטבח מציעים בחברות המטבחים? איך יודעים באיזה סוג לבחור ומה יתאים למטבח שלכם? כמה עולה אי למטבח בכלל והאם זה מתאים לכל מטבח? כל זה ועוד במדריך השלם לקניית אי למטבח.

אחד הסממנים הבולטים ביותר למטבח מפואר בבית הוא אי עבודה שניצב במרכז המטבח בגאווה ומשלים את העיצוב הכללי שלו מבצורה מושלמת. לא כל אחד יכול להרשות לעצמו אי מטבח, חלקם מטעמי מקום וחלקם מטעמים כלכליים שלא מאפשרים להם להשקיע במותרות מסוג זה. לכן, הכתבה הזאת מיועדת רק למי שההדירה והתקציב שלו מתאימים להוספת אי מטבח לבית.

במדריך הבא נבדוק את הסוגים השונים של איי המטבח הנמכרים בחברות וחנויות המטבחים השונות, נבדוק אילו יתרונות עיקריים יש לו להציע, וגם ננסה לגלות מהם המחירים הממוצעים של אי מטבח בישראל.

מה זה אי מטבח?


ראשית, נתחיל בלהבין מה זה בכלל אי מטבח. ובכן, אי מטבח הוא יחידה נפרדת אשר ממוקמת במרכז המטבח ממול משטח השיש וארונות המטבח שתלויים על הקיר ומהווה למעשה המשך טבעי למטבח. החלק העליון של אי המטבח משמש בדרך כלל כמשטח עבודה בלבד אך קיימים גם סוגים של איי מטבח שחלקם העליון כולל אפילו כיור וברז בנוסף למשטח העבודה.

למי מתאים אי למטבח ומהן היתרונות העיקריים?


אז כפי שכבר אמרנו, לא כל מטבח יכול להכיל בתוכו אי (למרות שישנן טריקים עיצוביים שיכול לשלב אי מטבח גם במטבח קטן) וצריך מטבח מספיק גדול ורחב שיאפשר זאת, אבל אם אתם כן יכולים לעשות, לאי המטבח יש הרבה מאוד יתרונות ומעלות. הנה כמה מהם:

אסתטיקה ועיצוב - אין ספק שבראש ובראשונה זוהי הנוכחות של אי המטבח שמשפיעה על הבחירה להוספת אי במטבח. כאשר מתכננים את האי יחד עם המטבח עצמו ומתאימים אותו בצבעים, במרקם ובחומרים, המטבח שלכם יראה מרשים במיוחד לא צל של ספק.

מקום אחסון נוסף - כל החלק התחתון של האי משמש למעשה כיחידת אחסון אחת גדולה עם מגירות וארונות ולכן אתם מקבלים כאן עוד הרבה שטח לאחסן בהם סירים, קופסאות, כלי אוכל, מצרכי מזון וכו'.

משטח עבודה נוסף - בנוסף למקום האחסון, אי המטבח משמש גם למשטח עבודה נוסף (ובמקרים רבים למשטח העבודה העיקרי) של המטבח.

תחליף לשולחן מטבח - איים גדולים יכולים גם להוות תחליף לפינת האוכל כאשר מצרפים לאי כסאות המותאמים לגובה של האי וכך למעשה אפשר לוותר על שולחן המטבח המסורתי. ולאכול על האי עצמו.[

סוגים של עיצובים לאי מטבח


כפי שכבר ראיתם ברשימת היתרונות, ניתן "לשחק" בעיצוב של אי המטבח ולהתאימו לפי דרישה להרבה מאוד סגנונות עיצוב שונים. הנה כמה רעיונות של עיצובים לאי מטבח כפי שמצאנו באתרים ובפורומים שונים ברשת:

אי מטבח סטנדרטי - אי המטבח הקלאסי הוא משטח עבודה מלבני וריק שבנוי על יחידת אחסון מלבנית.

אי מטבח מעוגל - בשונה מהורה המלבנית המקובלת, תוכלו לשנות קצת ולשבור את הקווים הברורים של המטבח בעזרת אי מטבח מעוגל או אליפסי (סגלגל).

אי מטבח בכמה מפלסים - ישנם איים למטבח המעוצבים בשני מפלסים ויותר (בדומה לבר משקאות) וכך הם יכולים ליצור גם משטח עבודה וגם דלפק הגשה במקביל.

אי מטבח עם כיור - אם אי המטבח שלכם מספיק גדול, תוכלו לשלב בו גם כיור וברז וכל למעשה להעביר כמעט את כל פינת העבודה של המטבח אל האי.

אי מטבח עם כיריים - ניתן גם להתקין את הכיריים על אי המטבח וכך לקרב את הבישול והטיגון למשטח העבודה.

אי מטבח עם כיריים ועם כיור - לבעלי אי מטבח גדול במיוחד, ניתן לשלב גם כיריים וגם את הכיור והברזים על אי המטבח וכך כל פינת העבודה של המטבח שלכם תהיה על האי. המלצה: למרות שזה מאוד מפתה, אל תרוצו להזמין אי מטבח כזה אלא אם הוא באמת גדול מאוד ויכול להכיל את כל האלמנטים האלו ועדיין להישאר אסתטי.

אי למטבח נייד על גלגלים - ישנם כאלו שלא אוהבים להתקבע על משהו אחד ורוצים את החופש להחליט אם להשאיר את האי במרכז או להזיז אותו לצד. במקרים כאלו, ניתן להוסיף גלגלים לאי המטבח וכך להפוך אותו לאי נייד.

אי למטבח כדלפק מטבח או שולחן אוכל - ניתן לתכנן אי מטבח נמוך ושלב כסאות אוכל רגילים וכך לקבל גם שולחן מטבח "על הדרך". כמו כן, ניתן להוסיף לאי המטבח כסאות בר ולהפוך את האי למעין דלפק מטבח גדול במיוחד.

טיפים לתכנון נכון של אי למטבח


  • רצוי שהמרחק המומלץ בין האי לבין המטבח יהיה לפחות מטר אחד.
  •  אם אתם בוחרים אי למטבח עם כיריים, אפשר לשלב קולט אדים שמותקן על התקרה מעל האי המטבח.
  • במקרה שאתם בוחרים באי למטבח שישמש גם כשולחן אוכל או כדלפק מטבח עם כסאות בר, חשוב להתאים את גובה הכיסאות לגובה האי. כעיקרון, המרווח המומלץ בין כסא לשולחן הוא כ-20 ס"מ.
  • לדתיים או לשומרי הכשרות שביניכם, כדאי לנצל את אי המטבח כדי להפריד את המשטחים לחלבי ובשרי. במקרה כזה שווה להתקין כיור מעל אי המטבח וכך לוותר על כיור כפול על משטח שיש אחד.

מחירים של אי מטבח


כפי שציינו בתחילת המדריך, אי למטבח דורש השקעה כספית גבוהה מהרגיל כאשר המחירים מתחילים באיזור ה-4000 ש"ח. כעיקרון, המחירים הנמוכים (4000 - 6000 ש"ח), תמצאו בדרך כלל אי מטבח מוכן ללא עיצוב המותאם לפי דרישתכם וגם בגודל קטן יחסית (70X54X101).

אם תרצו להזמין אי למטבח בהזמנה אישית שתתאים במיוחד למטבח שעיצבתם המחיר הממוצע הוא באיזור ה-8000 ש"ח ומעלה כאשר גודל האי והאביזרים שתבחרו, ישפיעו על המחיר לכיוון מעלה ולאיזור ה-13,000 עד-15,000 ש"ח.

טיפ: אם אתם ממש רוצים אי למטבח בזול במיוחד, תוכלו למצוא באיקאה אי למטבח קטן ופשוט אפילו בפחות מ-1000 ש"ח רק קחו בחשבון שאת המראה האסתטי של אי למטבח המרשים, לא בטוח שתקבלו.

חברות וחנויות שמתמחים באי למטבח


כעקרון, כל חברות המטבחים המובחרות מציעות סוגים רבים ועיצובים מותאמים של אי למטבח. כדאי לבדוק איי מטבח של חברות כגון מטבחי רגבה, מטבחי זיו, מטבחי דונטלו, פז מטבחים או מטבחי סמגל.

איך בונים אי מטבח?


לסיום, אם מעניים אתכם לראות איך בונים ומתכננים אנשי המקצוע והשיפוצניקים אי למטבח, צפו בסרטון הבא ותראו את כל שלבי התכנון והבנייה צעד אחר צעד.

0 תגובות: